Jak-40, wyprodukowany w 1979 roku specjalnie dla polskiego rządu.
Jak-40, wyprodukowany w 1979 roku specjalnie dla polskiego rządu.
Pola Neis Pola Neis
926
BLOG

Mega niespodzianka - Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Pola Neis Pola Neis Rozmaitości Obserwuj notkę 8

Tak, tak. Dla mnie to była mega niespodzianka. Bowiem moje wyobrażenie o dęblińskim muzeum przed jego odwiedzeniem było mniej więcej takie: zapewne małe, może kilka samolotów na krzyż w hangarach. Raczej dużo do zwiedzania nie będzie. Tym bardziej że nawet w Internecie brak jest w miarę sensownej informacji o tym muzeum. Dopiero na miejscu okazało się, jak fantastyczne miejsce przyszło mi zwiedzić. Zobaczcie zdjęcia, a uwierzycie mi!

I jeszcze jedna sprawa - muzeum sąsiaduje z lotniskiem wojskowym. Można więc podziwiać start lub lądowanie samolotów odrzutowych (widziałam kilka lądowań). Jakby tego było mało, to są jeszcze inne efekty akustyczne towarzyszące zwiedzaniu. W najbliższym sąsiedztwie muzeum znajduje się hamownia samolotów odrzutowych. Matko kochana, co to jest za hałas! Słyszysz samolot odrzutowy, a go nie widzisz. Dopiero obsługa muzeum wyjaśniła, skąd ten niesamowity huk.          

Młode muzeum

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie powstało w 2011 roku na bazie kolekcji lotniczej Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Początkowo eksponowane było kilkadziesiąt samolotów, kilka śmigłowców, radary i rakiety przeciwlotnicze. Od tamtego czasu kolekcja znacznie się powiększyła, a w czerwcu ubiegłego roku w nowo wybudowanym hangarze otwarto wystawę silników lotniczych i pamiątek lotniczych. Na wolnym powietrzu można obejrzeć dziewięć wersji produkowanych przez ZSRR myśliwców MiG-21, dużą kolekcję Lim-ów-2, -5 oraz -6, a także już niemal zapomnianą Irydę polską. Sporo jest też śmigłowców. W muzeum znajdują się również rakiety, radary i sprzęt przeciwlotniczy, w tym naziemne stacje radiolokacyjne używane w wojskach radiotechnicznych oraz rakietowych.

Atrakcją jest także Jak-40, który został wyprodukowany w 1979 roku specjalnie dla polskiego rządu i przez długie lata służył polskim ministrom i premierom. Ekspozycje uzupełniają samoloty SU, w tym wersja SU-20 przystosowana do przenoszenia broni jądrowej, a także otrzymany od Muzeum Marynarki Wojennej samolot IŁ-28. Wśród unikatów jest też śmigłowiec Mi-6, prawdopodobnie jedyny w Polsce.

Stary budynek muzeum jest obecnie w przebudowie. Po zakończeniu prac powierzchnia wystawiennicza zwiększy się do 1500 metrów kwadratowych. Na czas remontu obsługa ruchu turystycznego odbywa się w ...samochodzie wojskowym. W sezonie letnim muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli. We wtorki w godz. 09.00 - 14.30 (wstęp wolny, dostępna tylko ekspozycja zewnętrzna), od środy do niedzieli w godz. 09.30 - 16.30 (dostępna jest pełna ekspozycja muzeum, obowiązuje opłata). Bilet normalny kosztuje 10 zł, a ulgowy 4 zł.

W okolicy warto zobaczyć:

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

Leśny Ośrodek Edukacyjny w Jedlni Letnisku im. red. Andrzeja Zalewskiego

Warto wiedzieć:

- W dniach 18.06 - 21.06.2015r. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie obchodzi jubileusz 90-lecia

 

Zobacz galerię zdjęć:

Pola Neis
O mnie Pola Neis

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości