Pola Neis Pola Neis
1112
BLOG

Wola Okrzejska – odkryj to miejsce! Tu urodził się Henryk Sienkiewicz

Pola Neis Pola Neis Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

 „Urodziłem się we wsi Wola Okrzejska, należącej do mojego dziadka po kądzieli.”

H. Sienkieiwcz

Wola Okrzejska to niewielka wieś położona na ziemi łukowskiej (woj. lubelskie, powiat łukowski, gmina Krzywda), na styku trzech regionów: Podlasia, Lubelszczyzny i Mazowsza.

O istnieniu tego miejsca dowiedziałam się przejeżdżając przez Żelechów, gdzie zobaczyłam drogowskaz: Muzeum Henryka Sienkiewicza - Wola Okrzejska. I choć z Żelechowa do Woli Okrzejskiej było około 20 km, to zrobiłam grubo ponad 40, gdyż więcej drogowskazów ze wskazaniem muzeum już nie było, a z oznakowaniem dróg tutaj też nie jest najlepiej.

Dlatego krótka informacja jak można najprościej tam dotrzeć: z drogi krajowej nr 17 (Warszawa - Lublin), jadąc np. od Lublina, za miejscowością Ryki (około 10 km) należy skręcić w prawo na Kłoczew. Z Kłoczewa jest oznakowanie na Gózd i do Woli Okrzejskiej.

A miejsce to należy odwiedzić koniecznie. Dlaczego? Przeczytajcie.

Miejsce urodzin

Muzeum Henryka Sienkiewicza utworzone zostało w 1966 roku w oficynie dworskiej, w której dnia 5 maja 1846 roku przyszedł na świat przyszły noblista. XIX-wieczne założenie dworskie składało się niegdyś z dwóch równolegle ustawionych do siebie budynków o podobnej bryle architektonicznej i rozmiarach. Otoczone było pięknym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim, z którego drzewostan możemy podziwiać do dnia dzisiejszego. Z dawnego zespołu architektonicznego po II wojnie światowej i późniejszej dewastacji do dziś przetrwała oficyna dworska odremontowana w latach 1965 - 1966. 

Muzeum biograficzne pisarza otwarte zostało w 120. rocznicę jego urodzin. Posiada bogaty zbiór fotografii rodzinnych, osobistych pamiątek po pisarzu, jak również unikalny księgozbiór zawierający pierwsze wydania dzieł Henryka Sienkiewicza. Ponadto muzeum gromadzi wydania krajowe i obcojęzyczne twórczości pisarza z całego świata. Imponująca jest kolekcja rekwizytów z ekranizacji dzieł noblisty, numizmatycznych, jak również kolekcja XIX-wiecznych mebli. Najbardziej wartościowym eksponatem w muzeum jest znajdujący się w salonie fortepian marki "Erard" z 1840 roku wykonany w Paryżu, który niegdyś należał do matki pisarza. 

Muzeum czynne jest przez cały rok od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 - 17.00. Bilet normalny kosztuje 5 zł.

Noblista

Henryk Sienkiewicz jest pierwszym Polakiem, który otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Szwedzka Akademia Nauk na posiedzeniu 9 listopada 1905 roku postanowiła przyznać Sienkiewiczowi Nagrodę Nobla za całokształt twórczości: „za wyjątkowe zasługi epickie”. Uroczyste wręczenie nagrody: dyplomu, medalu i czeku (na kwotę 138 089 koron) nastąpiło 10 grudnia 1905 r. W przemówieniu wygłoszonym w Sztokholmie pisarz powiedział: „Zaszczyt ten cenny dla wszystkich o ile cenniejszym być musi dla Syna Polski! Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów, że ona żyje! Głoszono ją niezdolną do myślenia i pracy, a oto dowód, że działa! Głoszono ją podbitą, a oto dowód, że umie zwyciężać!”.

Kopiec, grób matki i kościół

Miejscami pobliskimi muzeum związanymi z pisarzem, a które warto zobaczyć, są:

Kopiec. Usypany przez społeczeństwo polskie w latach 1932 - 1938 ku pamięci Sienkiewicza,  znajdujący się w oddalonej o 3 km Okrzei.

By mógł powstać, organizowano bale, zabawy taneczne i inne imprezy dochodowe, które zasilały konto komitetu budowy. 2 października 1938 roku w obecności 20 tys. osób miała miejsce ceremonia przekazania kopca społeczeństwu. W roku 1980 na szczycie kopca stanęło popiersie Henryka Sienkiewicza dłuta artysty Mariana Gardzińskiego, wykonane z włoskiego marmuru carrera.

Z kopca roztacza się widok na okolice, które pisarz niejednokrotnie uwieczniał na kartach powieści.

Grób matki Henryka Sienkiewicza na cmentarzu w Okrzei, niedaleko kopca. Od 2012 roku oprócz skromnej, zabytkowej płyty nagrobnej znajduje się tutaj także okazały pomnik z piaskowca wysokości 5,5 m przedstawiający matkę i syna. 

Kościół w Okrzei. Świątynię ufundowała i wyposażyła w sprzęty liturgiczne prababka pisarza Teresa z Lelewelów Cieciszowska. W kościele znajduje się zabytkowa chrzcielnica, przy której chrzest otrzymał przyszły noblista. Tutaj też spoczywają przodkowie pisarza z rodu Cieciszowskich.

Trochę ciekawostek z życia osobistego

Beztroskie dzieciństwo. Przypada na lata 1850-58, które mały Henryk spędził w domu babki Felicjanny Cieciszowskiej właścicielki Woli Okrzejskiej, Wężyczynie oraz w domu ciotki w niedalekim Burcu.

Trzy żony Marie. Henryk Sienkiewicz miał 3 żony. Pierwszą była Maria z Szetkiewiczów (1854-1885), matka syna Henryka i córki Jadwigi. Odegrała ogromną rolę w życiu pisarza. Zmarła po czterech latach. Spoczywa na Powązkach. Drugą żoną była Maria Romanowska (ślub odbył się w 1893 r.). Po dwóch tygodniach małżeństwa porzuciła pisarza. Trzecią była Maria z Babskich, dla której pisarz był ciotecznym wujem. Została żoną w 1904 roku. Zmarła z Krakowie w 1925 roku. Warto też wspomnieć, że pierwsza narzeczona Sienkiewicza także miała na imię Maria (Kellerówna). Zaręczona z pisarzem w 1874 – w tym samym roku zaręczyny zostały zerwane przez ojca narzeczonej.

W galerii: muzeum, kopiec, cmentarz, kościół.

W pobliżu warto zobaczyć: Pałac Żelechów

Zobacz galerię zdjęć:

Pola Neis
O mnie Pola Neis

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości