Arboretum w Rogowie - alpinarium.
Arboretum w Rogowie - alpinarium.
Pola Neis Pola Neis
1719
BLOG

Arboretum w Rogowie najpiękniejsze wiosną (Łódzkie)

Pola Neis Pola Neis Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

To arboretum naprawdę warto odwiedzić. Szczególnie wiosną, ale... nie w niedzielę. Bo wtedy jest straszny tłum zwiedzających. Rocznie arboretum odwiedza bowiem prawie 50.000 osób. W tygodniu jest zdecydowanie spokojniej, choć wówczas zwiedzanie tego miejsca nie można połączyć z przejażdżką kolejką wąskotorową, która kursuje tylko w niedziele. I zapewne dlatego w ten dzień jest tutaj najtłoczniej. 

O kolejce – tutaj: Najdłuższa czynna linia wąskotorowa w Polsce

Z historii

Arboretum zostało założone w 1923 roku z inicjatywy prof. Edwarda Chodzickiego. Pierwszymi posadzonymi drzewami były daglezje zielone rosnące do dziś. Jednakże dopiero po II wojnie światowej ogród zaczął intensywnie się rozwijać. Uzyskał wtedy własną kadrę pracowników i zaplecze techniczne. Przez wszystkie lata powojenne ogród z typowo leśnej placówki stał się uniwersalnym i wiodącym w Polsce arboretum o bardzo szerokim zakresie działalności.

Drzewa i krzewy

Obecnie Arboretum SGGW posiada jedne z największych i najcenniejszych kolekcji drzew i krzewów w naszej części Europy. Na powierzchni ponad 54 ha sadzone są duże ilości roślin tego samego gatunku. Daje to większe możliwości poznania jego cech, a także stanowi żywy bank genów. Na miejscu można także nabyć ciekawe i bardzo rzadkie gatunki roślin.

Leśne powierzchnie doświadczalne są to niewielkie powierzchniowo drzewostany, założone prawie wyłącznie z drzew obcego pochodzenia. Są one zakładane i prowadzone na sposób leśny, podobnie jak nasze rodzime drzewa w lasach gospodarczych. Celem zakładania tych powierzchni jest badanie wzrostu, zdrowotności, zmienności oraz wartości produkcyjnych drzew. Obecnie znajduje się w arboretum 130 powierzchni doświadczalnych z 73 gatunkami drzew, głównie iglastych. Przeważają gatunki północnoamerykańskie.

Kolekcje dendrologiczne i alpinarium

Kolekcje te liczą około 2800 gatunków i odmian drzew i krzewów. Pochodzą one ze wszystkich kontynentów naszej strefy klimatycznej. Obecnie rozwija się licząca ponad 500 gatunków kolekcja drzew i krzewów z Chin. Wiele z nich to unikaty po raz pierwszy sprowadzone do Polski i niezwykle rzadkie, a także zagrożone wyginięciem.

Alpinarium powstało w latach 1952-59 na powierzchni 1,40 ha. Znajduje się tu ogród skalny, kwatera z roślinami chronionymi, rośliny wodne i przywodne. Przez cały teren przebiega strumyk z kilkoma oczkami wodnymi zakończony stawem. Uprawianych jest tutaj około 650 gatunków roślin. Alpinarium prezentuje się najpiękniej wiosną, kiedy zakwita większość zgromadzonych w nim roślin górskich z różnych stron świata (co zresztą widać jest na zdjęciach).

Profesor i ...kolejka wąskotorowa

Niedawno odwiedziłam także arboretum w Marculach koło Iłży (woj. mazowieckie), które powstało w 2006r. Wspominam o nim, gdyż prof. Jerzy Tumiłowicz - długoletni kierownik arboretum w Rogowie, autorytet w zakresie dendrologii - wykonał założenia projektowe dla marculskiego arboretum. Wato też nadmienić, że i do arboretum w Marculach można dojechać kolejką wąskotorową. Kursuje tam bowiem Starachowicka Kolej Wąskotorowa łącząca Starachowice z Iłżą.

Rogowskie arboretum czynne jest przez cały rok. W maju i czerwcu czynne jest codziennie, a od listopada do kwietnia tylko w dni robocze. Bilet normalny kosztuje 7 zł.

Przy arboretum działa także Muzeum Lasu i Drewna. Ale o nim w osobnym opracowaniu (jest tutaj zgromadzonych wiele ciekawych eksponatów). 

W okolicy warto zobaczyć:

 Park Rozrywki Kołacinek

Można też:

Przejść się ścieżką biegową na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich w Nadleśnictwie Brzeziny

A zjeść np.

w Restauracji Fregata – Rochna k. Brzezin

w Karczmie Strzelna k. Łodzi

Zobacz galerię zdjęć:

Pola Neis
O mnie Pola Neis

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości